Marika Saare kolm aastat abilinnapeana

Kolm aastat tagasi loodi Reformierakonna ja SDE koalitsioonilepingu alusel Elva linnavalitsuse struktuuri teine abilinnapea koht, mille sai endale sotsiaaldemokraat Marika Saar. Õige pea valimistejärgne koalitsioon lagunes, sotsid lõid käed valimisliiduga ja linna etteotsa toodi teinegi naine – linnapeaks sai Eva Kams. Sellega loovutasid Elvas mehed võimu naistele.

Tänaseks on Marika Saarel täitunud kolm aastat abilinnapeana. Tema koordineerida on kultuur, haridus, huviharidus ja noorsootöö, sport, sotsiaaltöö ja kommunikatsioon.

Mäletan hästi, et kui abilinnapeaks said, siis ütlesid, et sinust peab saama Elvale parim abilinnapea? Kas oled endale seatud eesmärgid täitnud?

See sõna oli “väga hea”. Tahtsin saada väga heaks abilinnapeaks. Eks hinnangu peavad andma teised, aga ma ise arvan küll, et ma olen ka tegelikult iga päev endast andnud sada protsenti. Ja tõesti – see töö on huvitav, parim töö üldse, mis mul siiani on olnud. Väga äge on olnud siin olla ja ma olen tõesti teinud oma tööd südamega.

Tulid tegelikult Elvasse Nõo vallast, kus olid volikogu aseesimees ja juhtisid mitut komisjoni.

Juhtisin ühte, vallaelu komisjoni. Nüüd ei ole ma enam isegi Nõo vallavolikogu liige.

Kas ei näinud enam motivatsiooni pärast seda, kui sulle avaldati umbusaldust, kuna soovisid Nõo valla liitumist Elva linnaga? Arvad sa ka praegu, et Nõol oleks parem edasi minna koos Elvaga?

Jah, igal juhul oleks Nõo Elvaga liitumisel rohkem võitnud kui kaotanud. Nad on ise küll väga rõõmsad ja õnnelikud selle iseseisvuse üle, aga kui me vaatame pikka perspektiivi, siis olla väike vald on päris suur väljakutse. Aga loomulikult soovin ma neile edu ja jõudu. Eks aeg näitab ja ega selle uue valla ülesehitamine ei ole ka sugugi lihtne, aga ma arvan, et võimalusi on kordades rohkem, kui oskad ohtusid vältida.

Oled selle kolme aasta jooksul üle elanud juba ka ühe võimuvahetuse?

See polnud mulle emotsionaalselt kerge, sest ka Toomas Järveoja, Heiki Hanseniga ja Reformierakonnaga oli mul hea koostöö. Aga vaadates nüüd, kui palju me oleme uue koalitsiooniga korda saatnud, oli see ainuõige otsus. See uus energia on olnud väga äge. Reformierakonnaga jätkates poleks see olnud nii intensiivne.

Uus linnavõim paistab silma uuendusmeelsena, kuid kõrvalt vaadates tundub sageli, et eesmärgiks on kõik vana halastamatult lammutada?

Kindlasti ma ei jaga seda seisukohta. Me pole kordagi rääkinud sellest, et teeme mingi asja ümber lihtsalt sellepärast, et see oli eelmise võimu tehtud. Aga palju uut oleme korda saatnud küll. Uut koalitsiooni iseloomustab julgus otsustada. Kui ma tulin, siis oli üleval suur teema, et kas teha kultuurikeskus või spordihall. Needsamad teemad olid õhus ka paarkümmend aastat tagasi. Ja see oli meie otsus, et tegelikult on võimalik teha mõlemad. Jah, me oleme uuenduslikud, mõtleme natuke teistmoodi, kui omavalitsusjuhid, kes on pikka aega olnud juhtimise juures. See on uus vaade või värske pilk, mida ei saa pidada lõhkumiseks.

Räägitakse ka, et praegune linnavalitsus on marionett ja tegelikult juhitakse linna kellegi teise poolt?

See on küll huvitav!? Et kust ja kelle poolt siis? Mina seda küll ei tunneta. Tänane koalitsioon räägib oluliselt rohkem läbi ka volikogu liikmetega. See koostöö on saanud regulaarseks ja marionetina ma küll ennast ei tunne. Ma isegi ei kujuta ette, kes see siis peaks olema, kes linna juhib?

Elva võim on olnud väga maskuliinne, sina lõid sellesse esimesena mõra ja tõid veidi naiselikku energiat võimuladvikusse. Ja nüüd ongi Elvas võimul sisuliselt naised. Mida sa üldse arvad naispoliitikutest? Nii kohalikul kui riigi tasandil?

Arvan, et naispoliitikud on väga võimekad. Naised lähenevad süsteemsemalt, on valmis uusi asju algatama ja ka lõpuni viima, mis on väga oluline omadus. Kui rääkida poliitikast üldiselt, siis minu arvates ei ole naine poliitikas teema, mida peaks kunstlikult rõhutama. Kui naine tahab tegeleda poliitikaga, siis on tal võimalus tulla seda tegema ka täna.

Milline ametnik sa ise oled? Autoritaarne või kompromissialdis?

No ikka kompromissialdis.

On sul kusagil mõnes otsuses tulnud oma sõna maksma panna ja öelda, et vot nii on ja nii jääb?

Need, kes mind tunnevad, teavad, et ma olen üpris konkreetne ja otsekohene. Mul ei ole kindlasti raskusi oma arvamuse väljendamise või välja ütlemisega. Kui vaja, siis tuleb ka otsustada, kuigi need otsused ei pruugi väga lihtsad olla.

Sa ütlesid, et oled konkreetne. Kas oled tundnud, et mõnda inimest on ehk see sinu konkreetsus ära ehmatanud?

Ma arvan, et kolm aastat on olnud piisavalt pikk aeg selleks, et mind tundma õppida ja konkreetsuses nähakse pigem positiivset. Ma ei usu, et olen kellegi ära ehmatanud. Meil on väga ägedad allasutuste juhid ja koostöö nendega on sujunud.

Milline otsus on kõige raskemalt tulnud?

Viimastest protsessidest on nõudnud väga suurt selgitustööd lasteaedades uue toitlustaja teenusele üleminek. Alustasime eeltööga varakult, rääkisime läbi asutuste juhtidega, volikogu komisjonide ja hoolekogude liikmetega – see oli kindlasti kõige pikemaajalisem ja keerulisem protsess. Meie eesmärk on pakkuda lastele tervislikku toitu ning usun, et alates sellest sügisest alustava uue toitlustajaga see ka õnnestub.

Mida sa pead Elva abilinnapeana oma kõige suuremaks teeneks?

Ma ei tea, kas seda võib pidada teeneks, aga üks suur projekt, mis oli kindlasti ka minu südameasi, oli kultuurikeskus. Mul on hea meel, et uus koalitsioon otsustas vana ja väsinud kultuurikeskuse hoone ikka ära rekonstrueerida.

Algne idee, mis sai alguse eelmise koalitsiooni ajal, oli luua kultuurikeskusest loovkeskus, sest oli lootus saada eurorahasid loomemajanduse arendamiseks.

Euroraha reeglitest tulenevalt ei õnnestunud projekti ellu viia, kuid arutelud Elva inimestega antud protsessi käigus olid väga inspireerivad ja neid peaks ka edaspidi arendama. Käsitöö turundamine, Elva avatud aiad ja ka kodumajutus nõuaks rohkem inimeste julgustamist ja nõustamist, et nad julgeksid tulla oma loomega välja ja seda ka müüa.

Teine väga oluline teema, millele olen kaasa aidanud, on erivajadustega laste hariduse korraldamine nii koolis kui lasteaedades. Tänane linnavalitsus on toetanud igati tugispetsialistide tööle võtmist, kool on loonud hariduslike erivajadustega laste koordinaatori ametikoha.

Minu juhtimisel on loodud Elva linnas ühtne lasteaia järjekorra süsteem ning oleme teinud juurde Järve lasteaeda ühe rühma, sügisest tuleb veel teinegi. Iga päev laekub avaldusi inimestelt, kes tahavad oma lapsi meie lasteaedadesse panna – see on ühtpidi positiivne, aga teistpidi suur väljakutse.

Olen eest vedanud Elva elanikuks registreerimise kampaaniat, mis on nüüd kahel korral toimunud. See on meeldetuletus inimestele, et sissekirjutus on väga tähtis, sest sellest sõltub linna tulubaas.

Sotside märksõna, millega mina olen ka kõige rohkem tegelnud, on kaasav eelarve. Nüüd on see kolm korda juba toimunud ja septembris kuulutame ideede kogumise välja neljandat korda.

Kaasav eelarve oli juba eelmise linnavalitsuse ajal.

Jah, aga siis kui mina tulin, hakkasime selle põhimõtteid ette valmistama. Konsulteerisin sel teemal Tartu linna inimestega, kuna nemad olid seda juba varem teinud. Läbi kaasava eelarve on välja joonistunud see, et Elva on spordilinn, sest kõik võitnud objektid on olnud seotud spordiga. Esimesel aastal olid jalkatribüünid, teisel aastal välijõusaal ja kolmandal diskgolfi väljak. Väga põnev on teada, mis neljandaks tuleb.

Kas jagad arvamust, et võimupööre Elvas oli strateegiliselt väga täpselt ajastatud? Paljud protsessid olid juba käima lükatud ja uuel võimul jäi üle vaid need lõpuni viia, valmis ehitada ja ära teha. Ja see, kes valmis tegi, jääb rahvale meelde, eelnev töö aga unustatakse.

Ega me ei oleks saanud neid protsesse ju pooleli jätta. Aga mis puudutab kultuurikeskust, siis sellisel moel on see ikka uue koalitsiooni otsus. Eelmised linnavõimud ei olnud ettevalmistustöödega piisavalt kaugele jõudnud, et nendega edasi minna. Selles mõttes on see nii ja naa küsimus.

Linnavalitsust on süüdistatud ka lõhki laenamises?

See, et me lõhki laename, on vale. Kui räägime finantsvõimekusest, siis täna oleme seaduses lubatud piirides. See on mõttemaailma ja lähenemise küsimus. Praegu annavad pangad väga madala intressiga laenu ja on mõistlik teha täna ära elanikele vajalikud objektid, mitte hoida kunstlikult laenukoormust all ja öelda, et meil on väike laenukoormus. Sellest ei võida ju lõppkokkuvõttes mitte keegi. Põhimõtteliselt on ajastus ju suurepärane, et teha häid asju. Me ei ole teinud midagi sellist, mis ei ole inimestele oluline. Pole tehtud mitte ühtegi linnale mittevajalikku investeeringut.

Usud, et kultuurikeskuse ja tulevase spordihoone ülalpidamine on uuele vallale jõukohane?

Kindlasti on. Miks ei peaks olema?

Oled valmis ka uude vallavolikogusse kandideerima. Ja mitte valimisliidu nimekirjas, nagu seda teeb linnapea, vaid sotsiaaldemokraatide ridades? Miks mitte valimisliidus?

Aga miks ma peaksin? Olles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna liige, oleks ebamõistlik minna valimisliitu, kui meil on võimekust ja suutlikkust oma meeskond kokku panna. Arvan, et nii suures vallas, nagu Elva vald, on erakondade nimekirjadel eelis, kuna sotsiaaldemokraatia kuvand ja väärtused on kõigile tuttavad. Meie nimekirja tuumikus on lisaks minule kandideerimas kolm vallavanemat ja palju teisi positiivseid ja ettevõtlikke inimesi ja ma usun, et meil on, mida Elva vallale pakkuda.

Sa siis ei jaga seda seisukohta, et kohalikul tasandil oleksid valimisliidud õigemad, kui erakonnad?

Ma ei saa absoluutselt sellest seisukohast aru. Erakonnas ei kandideeri inimesed ju kusagilt mujalt? Me pole ju kuu pealt kukkunud, oleme needsamad kohalikud inimesed ja pole suures plaanis mingit vahet, kas nad koonduvad erakondade või valimisliitude nimekirja. Sotside jaoks on oluline poliitilise kultuuri teema. Praegu ei taha inimesed üldse valimistel osaleda, sest kardavad valimisvõitlust ja neid kampaaniaid, kus minnakse isiklikuks ja vähem räägitakse sellest, mida teha tahetakse.

Kas sotsidel on vallavanema kandidaat teada?

Jah, oleme kokku leppinud, et selle vastutuse võtan mina. Meie praeguse meeskonnaga, kellel on rohkelt erinevaid teadmisi ja kogemusi, on julge ja kindel tunne uue valla ülesehitamisele vastu minna.

Intervjuu viis läbi Sirje Veldi ning see ilmus Elva  Postipoisis 22. juulil 2017. 

 

Leave a Reply

Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM