Rõõmsad kohtumised Virus

Linnade ja Valdade Päevad (LVP) on mõnus traditsioon, kuhu minnes valdab esimesest sammust äratundmisrõõm.

Vanad tuttavad, uued tuttavad, ettekanded päevakajalistel teemadel, Viru hotell, restoran Merineitsi jne (kõik, kes kohal olid teavad, mis märksõnad järgnevad). Tuttavaid oli tõesti palju  ning väga erinevatest eluetappidest ja elualadelt.

Traditsiooniliselt avab LVP EV president. President Kersti Kaljulaidi kõnest jäid mulle meelde kolm peamist mõtet: oleme konstruktiivsed, nööbist kinni võtmise ajad on möödas ning haldusreformiga kaasnev automaatne ääremaastumine ei ole tõsiselt võetav jutt. Lisaks kõneles president kogukondade koostööst ja lähimuspõhimõttest.

Nõo vallas on haldusreform väga emotsionaalne teema. Rahvaalgatus „Vali Nõo“ räägib kirikust, rahvariietest ja pikast hariduse ajaloost. Haldusreformi käigus ei kao meie ajalugu ega rahvariided mitte kusagile. President kõneles: „Ma möönan, et valimistejärgse kohaliku halduse korraldamise plaanides on täna veel kohti, mis on segased ja küsimusi, millele vastuseid ei ole. Teadmatus põhjustab aga hirme. Siinkohal on oluline jääda konstruktiivseks. Õhkamised, et varem oli kõigil võimalik volikoguliikmel nööbist kinni võtta, aga nüüd enam hästi ei ulata, ei vii meid edasi. Esiteks ei olnud see ka varem sugugi igal pool nii. Ja teiseks võis enamasti selle paljuigatsetud nööbist kinnivõtmise tulemuseks olla küll mõistmine ja õlalepatsutus, kuid mure lahendandamiseks jäid nööbikandja võimalused ahtaks. Need võimalused lähevad pärast reformi elluviimist kindlasti paremaks.“

Peale presidenti tervitas omavalitsusjuhte eestikeelse kõnega Soome suursaadik Kirsti Narinen. Kirsti rääkis ka valimistest ning sellest, kuidas Soomes on juba maast ja madalast kasvatatud lapsi selles teadmises, et valimised on väga tähtis päev, demokraatia pidupäev. Mulle tundub, et Eestis on seda mõtet hädasti vaja levitada. Järjest enam ma tunnetan, kuidas valimised, poliitika on inimeste jaoks midagi piinlikku ja räpast, millest ei taheta rääkida ega millega tegeleda. Valimised on kõige otsesem võimalus kaasa rääkida nii kohaliku elu kui riigi kujundamises. Siin ei ole midagi piinlikku.

LVP poolt pakutavatest töötubadest osalesin ma kõige enam haldusreformiga seotud aruteludes. See on hetkel aktuaalne ning pakub meie piirkonnas tõelist väljakutset. Ja põnev on ka.

Usun, et järgmisel aastal toimuvad Linnade ja Valdade Päevad igal juhul. Lihtsalt vallavanemaid ja volikogude esimehi on saalis kordades vähem.

Leave a Reply

Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM