Uus vald toob uue poliitilise kultuuri?!

Valimiskampaania on alanud – vähemalt uues Elva vallas. Koos tärkava kevadega on ilmunud esimesed teated nimekirjadest, kes sügisel kohaliku omavalitsuste valimistel osalevad. Mõningad nimed ja mõttedki on juba avalikustatud. Ka esimene valimisnimekirjade vaheline inetu konflikt on sotsiaalmeedias toimunud.

Juba hakkab tunduma, et valmiskampaanias saab kõige olulisemaks vastandumine ja konflikti õhutamine. Ning paraku mitte sisulistel teemadel. Tulevase Elva valimisliidu pressiteates seisis: „Valimisliidud on tänases olukorras ainuõige tee kohalike huvide eest seismisel…“ Miks ainuõige tee? Kindlasti on see üks võimalik tee. Julgen arvata, et valimisliidu nimekirjas kandideerivad inimesed ei ole kuidagi iseenesest paremad kui erakonna nimekirjades kandideerivad inimesed. Iga nimekirja kandidaadid soovivad mõjutada ja arendada kohalikku elu.  Iga valimisnimekirjas kandideeriva inimese eesmärk on teha kõik, et muuta elu Elva vallas paremaks. Lihtsalt viis, kuidas seda teha ning millele rõhku panna, on erinev.

Valimisliit jõudis oma lühikeses pressiteates väita, et erakonna nimekirjades on oluline vaid käsuliin ning valimisliit on see, kus toimivad kohapealsete inimeste ühised arusaamad vajalikest otsustest elu paremaks korraldamiseks. Valimisliidu poolt on see väga julge sildistamine, mis järjekordselt vastandub ning väidab, et ühed on paremad kui teised. Julgen öelda, et Sotsiaaldemokraatlikus Erakonnas puudub igasugune erakondlik käsuliin. Kohapealsed inimesed teevadki kohapealseid otsuseid lähtudes kohaliku kogukonna vajadustest. Side erakonna Riigikogu liikmete ja ministritega on vajadusel olemas. Pigem ootavad nemad kohalikelt inimestelt ideid, ettepanekuid, tagasisidet, kuidas riigis tervikuna elu edasi viia. Peale haldusreformi muutub see järjest olulisemaks.

Mina leian, et erakonna või valimisliidu nimekiri ei ole iseenesest halb ega hea. Kõik sõltub konkreetsetest inimestest, kes ühte või teise meeskonda koonduvad. Millised on nende inimeste teadmised, kogemused ning senised teod? Milline on visioon ja mõtted ideede elluviimiseks? See on oluline.

Elva linn on kahjuks kurikuulus oma väga inetu valimiskampaania poolest. Olen kuulnud, et eelmise korra valimisvõitluse tagajärjed mõjutavad veel tänaseni kooli mainet. Tundub, et sel korral on fookuses Elva kultuurikeskus. Iga kandidaat, kes osaleb valimistel võiks mõelda, mida tema negatiivne arvamus või konflikti õhutamine teeb tulevase valla mainele. Näiteks Otepääga seostub tänaseni pidev võimuvõitlus, vaatamata sellele, et ligi kolm aastat on koalitsioon stabiilsena püsinud. Negatiivsel sõnumil on uskumatu jõud.

See kindlasti ei tähenda, et ei tohiks esile tuua probleeme. Küsimus on lihtsalt probleemide käsitlemise viisis. Seda tuleks teha konstruktiivselt, mitte pahatahtlikult ning „ärapanemiseks“. Just isiklik ja inetu valimisvõitlus on see, miks paljud aktiivsed, intelligentsed inimesed ei soovi volikogusse kandideerida. Paljud sooviksid kaasa mõelda ja tegutseda uue valla ülesehitamisel, kuid selleks, et volikokku pääseda ning  valimiskampaanias ellu jääda, peab olema tohutult karastunud ja paksu nahaga.

Selle sügise valimised on ajaloolised. Loodan, et uus omavalitsus annab võimaluse muuta paremaks kohapeaselt valimiskampaania kultuuri – rohkem sisukaid vestlusi, kirjutisi, rohkem kuulamist, konkurentidest lugupidamist. Hiljuti ütles elutööpreemia võitnud kalatööstur: „võidelge oma firma eest, mitte teiste vastu“. Inimesed, kes koonduvad Sotsiaaldemokraatliku Erakonna nimekirja võtavad selle enda põhimõtteks. Kutsume üles kõiki kandideerijaid tegema sedasama. Teen üleskutse kõigile Elva valla nimekirjade eestvedajatele korraldada üheskoos Elva valla visioonikonverents, kus me saame arutleda, kuidas meie  valda arendada. Meil on tohutu õnn ja vastutus tegutseda uue valla ülesehitamise nimel.  Võtame eesmärgiks muuta iseend ja siis muutub ka maailm.

Poliitilisest kultuurist ja Eesti ühiskonna uuenemisest kirjutasid  Tõnis Saarts ja Leif Kalev ajakirjas Vikerkaar aprillis 2009. Nende loos oli välja toodud ka poliitilise kultuuri üks võimalikke definitsioone.

Poliitiline kultuur on uskumuste, väärtuste, teadmiste, hoiakute, hinnangute, normide, sümbolite ja rituaalide kogum kõiges, mis seostub poliitikaga. 

Lugu ilmus Elva Postipoisis, 18.03.2017

Leave a Reply

Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM